مرداد, 1398 بدون نظر آموزش, شبکه, عمومی

همانطور که میدانید چند وقتی هست که مایکروسافت ویندوز سرور ۲۰۱۹ رو منتشر کرده و در حال حاضر هیچ باگ خاصی از این نسخه از ویندوز سرور ارائه نشده. پس میشه به صورت تدریجی سرورها و سریسها رو بر روی این نسخه منتقل کنیم. اینکه ADDS یا همان اکتیور دایرکتوری یا Active directory، چیست و چه میکند موضوع این مقاله نیست و در مقاله ای دیگه ای به صورت مبسوط بهش خواهیم پرداخت و در این مقاله صرفا به نحوه نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ و همچنین نصب سرویس ADDS خواهیم پرداخت.

مراحل نصب اکتیو دایرکتوری ویندوز سرور ۲۰۱۹

۱- ابتدا اگر به صورت vm یا به صورت فیزیکی شروع به نصب میکنید، باید سیستم را از طریق iso دانلود شده بوت کنید تا صفحه ی زیر را مشاهده نمایید:

۲- پس از اتمام بارگزاری فایلها بر روی هارد صفحه ی انتخاب زبان نصب ویندوز برای شما نمایش داده میشود:

۳- پس از انتخاب زبان، باید سریال ویندوز را وارد کنیم، که ما در این نصب از گزینه I don’t have a product key استفاده میکنیم:

۴- سپس باید edition مرتبط با کار خود را انتخاب کنیم. که در این نصب ما از گزینه datacenter استفاده میکنیم.

۵- معاهده ی مایکروسافت بابت نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ را مطالعه و سپس اکسپت میکنیم و به صفحه ی بعد میرویم.

۶- فقط در صورت مواقع خاص هست که میتوانیم ویندوز سرور را آپگرید نماییم. در غیر این صورت باید از گزینه ی custom استفاده کنیم.

۷- پس از انتخاب درایو مورد نظر و زدن کلید next نصب آغاز میشود که باید تا پایان آن منتظر بمانید.

۸- پس از نصب کامل سیستم ریستارت میشود:

۹- پس از ریستارت نیاز است تا پسوردی برای اکانت administrator (تنها نام کاربری موجود در سیستم که قابلیت لاگین با آن را در ابتدای نصب داریم.). این پسورد باید حتما complexity  باشد. یعنی حتما از حروف بزرگ و کوچک به همراه اعداد استفاده شود.

۱۰ – پس از نصب ویندوز سرور ۲۰۱۹ و لاگین کردن به آن با صفحه ی جدید مواجه میشویم به شکل زیر که پیشنهاد مایکروسافت برای استفاده از Windows admin center است که میتوانید آن را ببندید و به کار ادامه دهید.

۱۱- نکته ی بسیار مهم و کلیدی آن است که حتما پیش از شروع به نصب اکتیو دایرکتوری computer name را تعویض کنید. و به هیچ عنوان پس از نصب اکتیور دایرکتوری ۲۰۱۹ ( active directory 2019) یا همان ADDS این کار را انجام ندهید:

۱۲- از server manager گزینه add role را انتخاب میکنیم و سپس گزینه ی active directory domain service  یا همان ADDS را تیک میزنیم.

۱۳- از گوشه ی صفحه در قسمت اکشن سنتر action center روی علامت تعجب کلیک میکنیم و از منوی باز شده گزینه promote را کلیک میکنیم:

۱۵- پیش از شروع به انجام عملیات promote کردن، ابتدا dns ویندوز سرور ۲۰۱۹ را به ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ تغییر میدهیم:

۱۶- گزینه add new forest را انتخاب میکنیم و نام دامنه مورد نظر را وارد میکنیم:

۱۷ – این صفحه توضیحات بسیار زیادی دارد که سعی میکنیم تا در مقاله ای جدا به صورت کامل به آن بپردازیم، اما نکته ی قابل توجه فعلی در این صفحه این است که تا این لحظه ی نوشتن این مقاله مایکروسافت هنوز forest functional level و domain functional level  برای ۲۰۱۹ ارائه نکرده است و همچنان بر روی ۲۰۱۶ است.

لزوم به بودن تیک مرتبط با نصب DNS میباشد.

DSRM چیست و چه کارایی دارد؟
ویندوز سروری که بر روی آن سرویس اکتیو دایرکتوری نصب شده باشد، دیگر اکانت لوکال یا همان LSD بر روی آن کار نمیکند لذا زمانی که میخواهیم پیش از ران شدن سرویس ADDS از ویندوز سرور استفاده کنیم نیاز است با پسوردی وارد ویندوز شویم که در جاهایی مانند safe mode مورد استفاده قرار میگرد. این پسورد در حقیقت همان پسورد administrator لوکال ویندوز میباشد. سعی کنید حتما آن را جایی ذخیره کنید تا در زمان بروز بحران مشکلی برای ریکاور یا ورود به safe mode نداشته باشید.

۱۸- اگر به صورت child domain  نصب را شروع کنید این صفحه برای شما حاوی تنظیماتی خواهد بود.

۱۹- در صفحه ی بعد نام netbios را مشخص میکنیم. این پرتکل برای یافتن اکتیو دایرکتوری از طریق broad cast میباشد. که خیلی امن نیست و پس از نصب بهتره اون رو غیر فعال کنیم.

۲۰- همانطور که میدانیم تمامی اطلاعات مرتبط به اکتیور دایرکتوری در فایلی به نام ntds قرار دارد. که در این صفحه مسیر این فایل را مشخص میکنیم.

۲۱- این هشدارهای خیلی مهم نیستن و میشه فعلا ازشون صرف نظر کرد.

۲۲- پس از زدن دکمه install بعد از یک پیغام مبنی بر ریستارت شدن بعد از ۱ دقیقه، ویندوز ریستارت میشود و پس از بالا اومدن ویندوز، اکتیو دایرکتوری آماده سرویس دادن هست.

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در ضمینه نصب اکتیو دایرکتوری ویندوز سرور ۲۰۱۹ با شماره  91010204 – 021 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *