بهمن, 1397 بدون نظر آموزش, میکروتیک

نحوه پیکربندی روتر میکروتیک

در این مقاله به نحوه پیکربندی روتر میکروتیک میپردازیم. با اینکه روتر میکروتیک، پروسه پیکربندی روترهای میکروتیک (SOHO (small office/home office مثل RB750 را کاهش داده است، اما مهم است بدانید که برای دسترسی روتر به اینترنت، اقدامات دیگری نیز باید انجام دهید.

چندین پیکربندی ابتدایی به جهت اتصال کاربران به اینترنت در روتر میکروتیک وجود دارد. اقداماتی که در زیر میبینید (که برخی از آنها الزامی نیستند) به این منظور ارائه شده اند:

Assign system identity
Username and password
Assign IP addresses
Default gateway
DHCP
NAT

نحوه پیکربندی System Identity در روتر میکروتیک

در حقیقت System Identity مشابه hostname در سیسکو است. پیکربندی این ویژگی الزامی نیست. در حقیقت بخشی از الزامات اتصال روتر به اینترنت نیست، اما خصوصا در زمانی که چندین روتر را مدیریت میکنید، توصیه میشود که به جهت شناسایی راحت تر روتر، آن را پیکربندی نمایید.

برای تخصیص identity به روتر، دستور زیر را وارد کنید:

/system identity set name=Persian

نحوه پیکربندی username و password

این ویژگی نیز برای اتصال به اینترنت ضروری نیست، اما برای امنیت شبکه و دستگاه های شبکه، به جد توصیه میشود. روترهای میکروتیک نام کاربری پیشفرض adminدارند و بدون رمز عبور هستند. توصیه میشود که کاربران این تنظیمات را تغییر دهند.

 

 

برای تغییر username روی system > users کلیک کنید، روی کاربر admin دوبار کلیک کنید و نام کاربری را از admin به چیز دیگری تغییر دهید.

برای قرار دادن رمز عبور، روی system > password کلیک کنید، رمز عبور قدیمی را وارد کنید و در دو فیلد بعد، رمز جدید را بزنید.

 

تخصیص آدرس IP

به صورت خیلی ساده، برای اتصال کاربران به اینترنت، دو IP نیاز است. این IP ها، آدرس های LAN و WAN هستند. قبل از تخصیص IP، اینترفیس های LAN و WAN باید انتخاب شوند.

در اغلب موارد، کانکشنISP بهether1 متصل میشود در حالی که پورت LAN به ether2 وصل میشود. اگر ISP، DHCP را فعال کرده باشد، در این صورت ether1 روی میکروتیک میتواند به صورت DHCP client پیکربندی شود، در غیر این صورت آدرس IP به صورت دستی پیکربندی میشود.

برای تخصیص آدرس IP به صورت دستی، روی IP > address > add کلیک کنید و آدرس و subnet mask را مشخص نمایید.

 

پیکربندی Default Gateway

روتر باید مقدار default gateway یا به عبارت دیگر، default route داشته باشد، تا بتواند به مقصد های خارج از شبکه ISP دسترسی داشته باشد. برای پیکربندی default route در میکروتیک، روی IP > route کلیک کنید و gateway را برای destination (مقصد) ۰٫۰٫۰٫۰/۰ وارد کنید.

 

 

نحوه پیکربندی DHCP SERVER

در اغلب موارد، سرور DHCP برای تخصیص IP به کاربران متصل مورد نیاز است. بدون یک DHCP server، تخصیص آدرس IP زمان بسیار زیادی را از افراد میگیرد، و در صورتی که به درستی تنظیم نشود، IP conflict خواهیم داشت (آدرس IP تکراری).

برای پیکربندی DHCP server در روتر میکروتیک، روی IP > DHCP Server > DHCP Setup کلیک کنید و گام های لازم را طی کنید.

 

 

پیکربندی NAT

پیکربندی NAT برای سیستم های LAN به جهت اتصال به اینترنت ضروری است. این کار اجازه میدهد که IP پکت مقصد با آدرس public روی روتر میکروتیک Masquerade یا به عبارت دیگر پوشانده شود. برای پیکربندی NAT روی میکروتیک دستورات زیر را وارد کنید:

/IP firewall nat 

add chain=srcnat in-interface=ether2 out-interface=ether1 action=masquerade

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *