شهریور, 1398 بدون نظر آموزش, شبکه

انواع سوئیچ سیسکو

سوئیچ های شرکت سیسکو ( Cisco ) یکی از پراستفاده ترین و پرکاربردترین دستگاه هایی میباشد که در شبکه ها، دیتاسنترها، سازمانها، موسسات و شرکت ها مورد استفاده میباشد. سوئیچ شبکه اولین لایه جهت اتصال دستگاه ها، رایانه ها، سرورها، دوربین های مداربسته و … به شبکه میباشد و از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. بیشتر سوئیچ ها در لایه 2 مدل OSI یا Data Link عمل نموده و وظیفه سوئیچینگ یا فوروارد نمودن فریم های دریافتی به پورتهای خود را به پورتهای دیگر به عهده دارد. سوئیچ های شرکت Cisco پایداری خوبی دارند و با امکانات و ویژگی های جذابی که دارند مدیر شبکه به خوبی میتواند پورت ها و نودهای شبکه را مدیریت و مانیتور کرده و از قابلیتهای امنیتی سوئیچ در بالابردن امنیت شبکه استفاده کند. سیسکو ( Cisco ) در مدل سنتی طراحی شبکه خود که مدل سلسله مراتبی و درختی نام دارد و سه لایه ای میباشد (Hierarchical Network Design)  برای مدیریت و پیاده سازی اصولی شبکه، شبکه را به سه لایه تقسیم بندی میکند. لایه Access ، لایه Distribution یا لایه توزیع و لایه Core که بیشتر در این مورد صحبت خواهد شد.

انوع سوئیچ های شرکت سیسکو به شرح زیر دسته بندی میگردند :

 1. سوئیچ هایی که در لایه Access در مدل سه لایه ای سیسکو مورد استفاده قرار میگیرند یا سوئیچ های Campus LAN
 2. سوئیچ هایی که در لایه  Core and Distribution شبکه قرار میگیرند.
 3. سوئیچ های سری MDS سیسکو که در شبکه های SAN مورد استفاده هستند.
 4. سوییچ های دیتاسنتر سیسکو و خانواده نکسوس
 5. سوییچ های صنعتی سیسکو

سوئیچ های سیسکو در لایه Access

در لایه Access ، دستگاه ها و End Device هایی مانند کلاینت ها و سرورها به سوئیچ شبکه متصل میشوند. ارتباطات در این لایه معمولا لایه 2 ایی بوده و مواردی مانند Port Security ، Qos ، ARP Inspection  در این لایه تعریف میشود. تعریف و اختصاص vlan به نودهای شبکه و تنظیمات poe نیز در این لایه انجام میگیرد. کلاینتها از طریق سوئیچهای لایه اکسس به شبکه متصل شده و ارتباط آنها با یکدیگر و یا با سرورهای واقع در دیتاسنتر برقرار شده و سرویس مورد نظر را در شبکه دریافت میکنند. از سوئیچ هایی که در این لایه مورد استفاده قرار بگیرد میتوان به سوئیچ های زیر اشاره نمود :

 • سوئیچ سیسکو Cisco Catalyst 2960-X
 • سوئیچ Cisco Catalyst 2960-L
 • سوئیچ  سیسکو سری 3850
 • سوئیچ  سیسکو سری 3750

قابلیتهایی که سوئیچ های جدید و مدرن سیسکو در این لایه به مدیران شبکه میدهد به طور خلاصه به شرح زیر میباشد :

 • ارائه 24 یا 48 پورت گیگابیت پرسرعت برای اتصال به نودهای شبکه
 • قابلیت اتصال ماژول SFP  برای اتصال فیبر نوری به سوئیچ
 • پشتیبانی از پروتکل 802.1X برای افزایش امنیت در لایه دو در شبکه
 • پشتیبانی از Private VLAN که باعث میشود در  داخل یک vlan خاص بتوانیم محدودیتهای بیشتری را اعمال کنیم.
 • قابیلت POE  یا +POE که باعث میشود روی کابل شبکه برق نیز عبور کند و برق مورد نیاز دستگاه مورد نظر را تامین کند.
 • مدیریت سوئیچ های سیسکو توسط نرم افزار قدرتمند Cisco Prime Infrastructure.نرم افزار cisco prime برای مانیتورینگ تجهیزات سیسکو کاربرد داشته و امکانات زیادی در این خصوص در اختیار مدیر شبکه قرار میدهد.
 • قابلیت یکی کردن چند سوئیچ و بوجود آمدن یک سوئیچ منطقی تا اگر یک سوئیچ از مدار خارج شود شبکه کمتر دچار مشکل شود که به این قابلیت Stacking یا FlexStack میگوییم.

سوئیچ های سیسکو در لایه Distribution و Core

سوئیچ های Distribution یا لایه توزیع ،  ارتباط بین سوییچهای Access را با هم و با یک لایه بالاتر یعنی سوئیچ core برقرار میکنند.عملیاتی مانند روتینگ ، فیلترینگ ، فایروالینگ ، NAT ، تعریف ACL ها ، تنظیمات روتینگ پروتکل ها و اتصالات WAN  در این لایه انجام میگیرد. لازم به ذکر است بعضی سوئیچ های سیسکو هم در لایه core و هم در لایه distribution  قابل استفاده میباشد

مانند سوئیچ 3750 .سوئیچهای سیسکو در این لایه به شرح زیر میباشد :

 • سوئیچ سیسکو سری کاتالیست 4500
 • سوئیچ سیسکو سری کاتالیست 6500
 • سوئیچ سیسکو سری کاتالیست 6800
 • سوئیچ سیسکو کاتالیست سری 3850 با ماژول های فیبرنوری
 • سوئیچ سیسکو کاتالیست سری 3850 اترنت گیگابیت

سوئیچ 3850 سیسکو سری جدید و جایگزین سری 3750 میباشند. سوئیچ سری 3850 سیسکو قابلیت اتصال به شبکه های وایرلس را از طریق wireless LAN controller داخلی خود را دارد که این یک قابلیت جدید در سوئیچ های سیسکو میباشد.این WLC که بصورت integrated در داخل سوئیچ کار گذاشته شده و از استاندار 802.11ac  تا 50 اکسس پوینت و 2000 کاربر وایرلس متصل به شبکه را پشتیبانی مینماید.

از دیگر قابلیتهای این سوئیچ میتوان به StackPower ( stack کردن پاور چندین سوئیچ برای جلوگیری از power failure ) و تکنولوژی StackWise برای اتصال چندین سوئیچ به هم و تشکیل یک سوئیچ منطقی بزرگ اشاره نمود که میتواند تا 480 گیگابیت در ثانیه پهنای باند را ارائه نماید. برای اتصال ماژول های شبکه یا NM  ماژول ها 3 انتخاب وجود دارد. ماژول با 4 پورت گیگابیت و یا ماژول با دو پورت فیبر 10G و یا ماژول 4 پورت 40G . یکی از مدل های سوئیچ 3850 که Catalyst 3850-48XS میباشد دارای 48 پورت 10G و چهار پورت آپلینک 40G میباشد که برای لایه aggregation ساختار شبکه مناسب میباشد و پهنای باند بالایی را ارائه مینماید.

سوئیچ های سری 4500 و 6500 ماژولار بوده و معماری آن با سوئیچ های دیگر سیسکو مانند 2960 و 3850 و … فرق میکند.این دسته از سوییچها قادر به پردازش حجم بالایی از داده ها در لایه 2 و 3 بوده و از معماری جدید سوپروایزر ماژول یا Supervisor module پشتیبانی میکنند.سوپروایزر ماژول یا SUP  مغز متفکر دستگاه بوده و بخش دیگری بنام line card وجود دارد که جهت اتصال نودهای شبکه و سرورها از آن استفاده میشود که نقش مدیریتی نداشته و بیشتر درگیر forward کردن پکتها  از یک پورت به پورت دیگر مورد استفاده میباشد.

سوئیچ های نکسوس سیسکو

سوئیچ های نکسوس سیسکو بطور تخصصی برای دیتاسنترهای نسل جدید طراحی و تولید شده است.

سوئیچ های دیتاسنتر سری کلود
سوئیچ های سیسکو سری MDS

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در ضمینه سوییچ های سیسکو میتوانید با شماره  91010204 – 021 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *