مرداد, 1398 بدون نظر آموزش, مجازی سازی

مقدمه : در مقاله ی قبل در مورد زیرو کلاینت ها ، کاربردشان، انواعشان و … برای شما عزیزان توضیح داده شد و در این مقاله سعی شده تفاوت های بین زیروکلاینت ها و تین کلاینت ها را به طور دقیق برای شما همراهان بررسی شود.

معرفی زیرو کلاینت و تین کلاینت

تین کلاینت

تین کلاینت یک کامپیوتر جمع و جور است اما این کامپیوتر برای استفاده به صورت یک پایانه ی شبکه ای طراحی و تنظیم تین کلاینت می‌تواند دارای سیستم عامل و یا فاقد سیستم عامل باشد. به این معنی که می‌تواند یک سیستم عامل محلی داشته باشد و یا اینکه برای بوت شدن کاملاً وابسته به سرور باشد. انواع سیستم‌عامل‌های ویندوز مایکروسافت، توزیع‌های لینوکس و یونیکس را می‌توان بر روی تین کلاینت‌ها نصب و اجرا نمود.

تین کلاینت‌ها فاقد هر گونه قطعه مکانیکی مانند هارد دیسک و فن می‌باشند. لذا نگهداری آنها آسان‌تر است و به صرف وقت و هزینه کمتری نیاز دارد. این دستگاه‌ها نسبت به رایانه‌های شخصی حرارت کمتری تولید می‌کنند. لذا برای محیط‌های صنعتی و یا محیط‌های گرم مناسب تر هستند. همچنین به دلیل کوچکی و حجم کم، فضای کمی اشغال می‌کند. تین کلاینت توان مصرفی بسیارکمی حدود ۳۰ وات (بسته به نوع) دارد. بنابراین استفاده از این دستگاه در سازمان‌هایی که تعداد زیادی رایانه را به خدمت می‌گیرند بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین در سیستم عامل ویندوز امکان نصب برنامه های کاربردی بر روی تین کلاینت نیز وجود دارد.

در مقطعی که استفاده از کامپیوترهای شخصی( PC )در شبکه های کوچک و بزرگ جدی شد و به دلایل منطقی و توجیهات فنی و اقتصادی مقرر گردید
که نرم افزارها و بانک های اطلاعاتی روی سرورها گذاشته شده وClient ها  منابع مورد نیاز خود را از سرور ها دریافت کنند
به دو دلیل عمده ، ایده فن آوری جایگزین به جای PC به عنوان client در شبکه مطرح گردید که منجر به پیدایش Thin Client ها شد.
این دو دلیل عبارت بود از :

 1. بلا استفاده ماندن و عدم نیاز به همه ی امکاناتی که در PC ها موجود بود چرا که اکثر نرم افزارهاو Data Base ها روی سرورها پیش بینی شده بود
  و کاربر باید با اتصال و ارتباط با سرور درون شبکه LAN  یا WAN کار خود را انجام میداد.
 2. PCها دارای مشخصاتی بودند که امنیت شبکه به شدت دچار مخاطره میشد چرا که کاربر میتوانست با دسترسی به اطلاعات سرور آن ها را به صورت غیر مجاز به سرقت ببرد و یا با حمله به سرورها از طریق PC ها به وسیله ویروس های رایانه ای احتمال اختلال جدی در شبکه ها بالا می رفت.

Thin Client ها اولین جایگزین های System Unit در PC ها به حساب می آیند که ضمن کوچک و باریک شدن از نظرشکل و اندازه ،اجزای تشکیل دهنده آن  شامل RAM ،CPU ،Main board ،Case  و  Internal Hard فقط برای نصب یک سیستم عامل اختصاصی مانند:

CE Windows و XP Embedded  بدون هیچ Hard Disk  برای ذخیره ی اطلاعات شخصی کاربران و بدون هیچ Port ورودی و خروجی بودند .

با این ماهیت نسل اولیه ی Thin Client ها علیرغم گران تر عرضه شدن از PCها به علت حل مشکلات ذکر شده جایگزین مناسبی به جای PC ها به حساب می آمدند . لیکن رفته رفته به دو دلیل این اقبال در جامعه انفورماتیک رو به افول گذاشت

این دو دلیل عبارتند از :

 1. کمپانی های تولید کننده Thin Client به تدریج محصولات خود را با Hard Disk  و Port  های مختلف و در نهایت مانند PCها به صورت Full Port  عرضه کردند و همین امر باعث شد که Thin Client ها از ماهیت اولیه خود خارج شده و شبیه به یک PC کوچک شوند و این در حالی بود که حتی مینی پیسی هم نبودن و سیستم عامل و قطعات تشکیل دهنده ی آن ها مانند Mini PC ها و X PC  ها شبیه سایر PCها نبود.
 2. اختصاصی بودن سیستم عامل و قطعات در تین کلاینت ها و تامین آن ها فقط توسط شرکت های تولید کننده و نه از طریق بازارهای بین المللی در سراسر جهان (مانند PC ها)، موضوع مهم پشتیبانی ،نگهداری و خدمات پس از فروش، این  Device ها را به امری گران تر و پیچیده تر از PC ها تبدیل کرد

و آخرین نکته:
در طراحی و سیاست گذاری Desktop Virtualization،وجود Hard Disk  و فضای ذخیره اطلاعات برای کاربر در هر Device که به عنوان Client استفاده میشود
بسیار مضر و دارای اشکال می باشد، امری که از ابتدا تین کلاینت ها به آن منظور روی کار آمده بودند .

زیرو کلاینت

زیروکلاینت به سیستمی اطلاق می‌شود که برای تحقق وظایف محاسباتی خود به سرور وابسته است. این مفهوم در برابر تین کلاینت قرار می‌گیرد که طوری طراحی شده تا تمام نیازهای خود را خودش برآورده کند. وظایفی که توسط خدمات دهنده فراهم می‌شود مختلف است، از فراهم آوردن ساختار پایدار داده گرفته تا پردازش اطلاعات. زیرو ‌کلاینت مانند جزئی از یک زیرساخت کامپیوتری گسترده است، که در این زیرساخت کلاینت های زیادی قدرت محاسباتی خود را با یک سرور به اشتراک گذاشته‌اند.

در اصل زیرو کلاینت ها فاقد رم و هارد به شکل موجود در PC ها و TC ها هستند و به همین دلیل دارای ظاهری کوچک و سبک بوده و قیمت بسیار نازل تری نسبت به آنها دارد. این سیستم ها صرفا در شبکه هایی قابل استفاده خواهند بود که دارای سرور بوده  و از طریق سرور برای آنها محدوده کابری تعریف گردد.

در این دستگاه بسیاری از فرآیندها و پردازش های رمزگشایی در یک سخت افزار اختصاصی انجام می شود و در نتیجه بسیار کارآمد تر و سریعتر از انجام در مدل های نرم افزارهای مشابه است . در کمتر از 5 ثانیه بوت می شود و در مقابل ویروس ها ایمن می باشند. همچنین از پهنای باند بسیار پایینی برای ارتباط با سرور استفاده میکنند. در این دستگاه زمان downtime کاهش یافته تا بهره وری استفاده کاربران از سیستم را افزایش دهد. این دستگاه ها نیاز به تعمیرات و بازدید دوره ای کمتر دارند و به ندرت نیاز به بروز رسانی پیدا می کنند مگر در مواردی که نیاز به تغییرات اساسی در سیستم BIOS آن پیدا شود.

به منظور رفع مشکلات و معضلات موجود در Thin Clientها ،طی سال های اخیر با رشد چشمگیر و روز افزون  مباحث   Cloud Computing وDesktop Virtualization فن آوری Zero Client ها به عنوان نسل جدید جایگزین PC  وارد بازار شده اند.

در این فن آوری بدون استفاده از روش های سنتی قبل برای طراحی و تولید یک Clientکه حداقل به یک RAM، CPU، Main board و OS نیاز داشت
با استفاده از فن آوری نوین SOC(System On Chip) همه پردازش ها و امکان برقراری ارتباط با سرور ها در یک Micro Chipگنجانده و ارتباط Deviceها با سرورها از طریق پروتکل های ارتباطی مرسوم مانند PCoIP(VMware)،ICA(Citrix) وWoIP(Microsoft Vspace)  فراهم شده و کاربر از سیستم عامل های پیش بینی شده در سرور ها و Storage مورد نیاز در نظر گرفته به اندازه ی کارایی آن استفاده میکند و به این ترتیب نظارت و مدیریت کافی بر عملکرد و امینت کاربران وجود داشته و مدیران شبکه میتوانند تمام سیاست های خود را در طراحی و بهره برداری بهینه از شبکه اعمال کرده و بهره وری کاربران را به حداکثر برسانند.
زیرو کلاینت و تین کلاینت  هابیشتر برای سرورهای مبتنی بر (VDI (Desktop Virtualization طراحی شده اند اما فرق هایی هم بین این دو دستگاه وجود دارد که در این مقاله بیان میشود.

تفاوت های Zero Client و Thin Client

تفاوت های اصلی در این دو دستگاه شامل نوع اتصال،پیکربندی و قابلیت کار است که به شرح ذیل می باشد :

 • نوع اتصال : در Thin Client با توجه به عدم وجود پردازشگر سخت افزاری مخصوص VDI ارتباط همانندPC  ها برقرار می شود .
 • Zero Client با توجه به وجود پردازشگر مخصوص برای پروتکل PCoIP  و HDX,ICA  سرعت بالاتر , امنیت بیشتر , پهنای باند مصرفی کمتر از قابلیت های Zero Client بشمار می رود.

 

 • پیکربندی: در Thin Client برای پیکربندی از یک قالب مشخص استفاده می شود که این کار مدیریت دستگاه را راحتتر می کند . به روز رسانی نرم افزار نیز در این نوع کمتر از یک pc کار می برد.
 • Zero Client انجام پیکربندی کوتاه و ساده است. بروز رسانی برروی پروتکل ها در دقیقه انجام می شود. و معمولا تنها به روز رسانی برای پروتکل PCoIP و یا به روز رسانی BIOS گاه به گاه برای بهبود پشتیبانی محیطی بکار گرفته    می شود. که این امر نگهداری و تعمیرات را در این دستگاه ها ساده کرده است. می توان عملیات بروز رسانی را درخارج از زمان استفاده کاربر از دستگاه نیز انجام دارد بدون اینکه کاربر تغییری را احساس کند.

PCoIP ترافیک ویدیو استثنایی را ارائه می دهد که به طور خاص برای پردازنده PCoIP طراحی شده است ، از نمونه دستگاه های این پروتکل دستگاه AtrutW100 را می توان نام برد.

 • قابلیت کار: در این مرحله شناسایی نیازهای مورد استفاده کاربر نهایی بسیار مهم است. در Thin Client مدیران IT به سادگی می توانند با کشیدن و رها کردن برنامه ها دسترسی به برنامه های کاربردی مانند برنامه مایکروسافت آفیس و … را مقدور سازند. همچنین کاربر می تواند از برنامه هایی مانند مرورگر، برنامه های ایمیل، PDF  و …در Thin Client بصورت مستقل استفاده نماید.
 • Zero Client  کاربر تنها میتواند از برنامه های دسکتاپ مجازی استفاده کند که درآن برنامه های گرافیکی بالا مانند 3D MAX  و ویدئو کنفرانس نیز در صورت امکانات سخت افزاری سرور پشتیبانی می شوند .

تفاوت های دیگر  زیروکلاینت و تین کلاینت

1- قیمت

قیمت زیرو کلاینت از تین کلاینت ارزان تر است.

2- سیستم عامل

تین کلاینت ها یک سیستم عامل سبک مانند لینوکس یا ویندوز (WES7/WE8S/W10loT) دارند در حالی که زیرو کلاینت ها سیستم عامل ندارند.

3- حافظه محلی
زیرو کلاینت ها هیچ گونه حافظه محلی برای ذخیره سازی اطلاعات ندارند.

4- امنیت داده‌ها
امنیت اطلاعات به دلیل این که در زیرو کلاینت ها هیچ اطلاعاتی و هیچ حافظه داخلی وجود ندارد بالاتر است.

5- پشتیبانی
زیرو کلاینت ها تقریبا پشتیبانی نیاز ندارند ولی تین کلاینت ها به پشتیبانی بیشتری نسبت به زیرو کلاینت نیاز دارند.

6- نوع ارتباط (Connection)
تین کلاینت ها معمولا از چند پروتکل VDI پشتیبانی می‌کنند ولی زیروکلاینت‌ها از یک یا حد اکثر دو پروتکل VDI پتشیبانی می‌کنند. بنابراین اگر میخواهید زیرساخت VDI خود را (برای نمونه از VMware به Citrix ) تغییر دهید و از زیروکلاینت استفاده می‌کنید ممکن است مجبور به تعویض آن‌ها گردید. در حالی که تین کلاینت ها از این نظر منعطف تر هستند و این دلیل کسانی است که به جای زیرو کلاینت از تین کلاینت استفاده می‌کنند.

7- تنظیمات و پیکربندی
تین کلاینت ها نسبت به زیرو کلاینت ها تنظیمات و feature های بیشتری دارند. بنابراین در یک بازه زمانی نیاز به تعداد بیشتری آپدیت کردن دارند و مدت زمان انجام آپدیت نیز بیشتر طول می‌کشد. زیرو کلاینت ها در مقایسه با زیروکلاینت ها پیکربندی ساده و جمع و جورتری دارند. به عنوان مثال به روزرسانی زیرو کلاینت ها محدود به آپدیت پروتکل مورد پشتیبانی شان (مثلا PCoIP یا ICA) یا آپدیت BIOS برای پشتیبانی بهتر تجهیزات جانبی مانند USB Device ها است. بنابراین زیروکلاینت ها آپدیت نرم افزاری ساده‌تری نسبت به تین کلاینت‌ ها دارند و نگهداری آن‌ها آسان‌تر است.

8- کاربرد
دانستن برنامه های کاربردی مورد نیاز کاربران نیز یکی از پارامترهای مهم در انتخاب بین زیروکلاینت و تین کلاینت است.
زمانی که شما از تین کلاینت استفاده می‌کنید می‌توانید برنامه های سبک مانند مرورگرها، Office/PDF خوان یا کلاینت ایمیل را روی آن نصب کنید و در عین حال برنامه های خاص را با استفاده ساختار کلاینت-سروری در اختیار کاربر قرار دهید.

جمع بندی

زیروکلاینت امکان نصب برنامه بر روی خودش را ندارد و می‌تواند از برنامه‌هایی که روی سرور برای آن تدارک دیده شده استفاده کند. در عوض زیروکلاینت ها می‌توانند برای برنامه های گرافیکی یا مولتی مدیا با بالاترین گرافیک بهترین گزینه باشند. زیروکلاینت ها برای کاربردهای چند مانیتوری بدون از دست دادن کیفیت بسیار خوب هستند.
کیفیت تصویر بی‌نظیر، مصرف توان بسیار کم، سرعت بوت بالا و مدیریت آسان خصوصیاتی هستند که مشتریان را به خرید زیروکلاینت تشویق می‌کنند. در حالی که دلیل گزینش تین کلاینت‌ها می‌تواند انعطاف آن‌ها باشد.

در پایان می توان گفت :
Thin Client: دارای پشتیبانی بهتر محیطی ، پشتیبانی بهتر بی سیم و در حالت ایده آل برای محیط های چند پروتکل مناسب است.
Zero Client دارای عملکرد ویدیو استثنایی ، به روز رسانی کمتر ، در حالت ایده آل برای محیط های CAD هم مناسب است.

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در ضمینه خدمات مجازی سازی و اطلاع از هزینه های پیاده سازی، خرید لایسنس سیتریکس و ریموت دسکتاپ میتوانید به صفحه مجازی سازی Virtualization مراجعه کنید و یا با شماره  91010204 – 021 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *