مرداد, 1398 بدون نظر آموزش, مجازی سازی

مقدمه :

زیروکلاینت (به انگلیسی: Zero Client) به سیستمی اطلاق می‌شود که برای تحقق وظایف محاسباتی خود به سرور (Server) وابسته است. این مفهوم در برابر فت کلاینت (به انگلیسی: Fat Client) و تین کلاینت (Thin Client) قرار می‌گیرد که طوری طراحی شده تا تمام نیازهای خود را خودش برآورده کند. وظایفی که توسط خدمات دهنده فراهم می‌شود مختلف است، از فراهم آوردنساختار پایدار داده (برای مثال برای گره‌های بدون دیسک) گرفته تا پردازش اطلاعات.

زیرو کلاینت مانند جزئی از یک زیرساخت کامپیوتری گسترده‌است، که در این زیرساخت کلاینتهای زیادی قدرت محاسباتی خود را با یک سرور به اشتراک گذاشته‌اند.

معرفی زیرو کلاینت Zero Client

زیرو کلاینت سخت افزار جدیدی است برای مجازی سازی دسکتاپ که از طریق شبکه های محلی به ماشین های مجازی متصل شده و سایر لوازم جانبی مانند نمایشگر، موس و کیبرد از طریق پورت USB به آن وصل می شوند. Zero Client بر خلاف Thin Client و PC، فاقد هر گونه پردازنده، ذخیره ساز و سیستم عامل می باشد.

Zero Client ها برای پشتیبانی از پروتکل های زیرساخت های VDI ساخته و بهینه شده اند. پروتکل های PCoIP، RDP، RemoteFX، Citrix HDX معمول ترین پروتکل های پشتیبانی شده در زیرو کلاینت ها هستند. زمان بوت شدن آن ها کمتر از 5 ثانیه است و پیکربندی و مدیریت ساده و جامعی را در اختیار مدیریان شبکه قرار می دهد. از نظر امنیتی از تین کلاینت ها و تیک کلاینت ها امن تر است و در کل برای استفاده در محیط های VDI تک منظوره بهترین انخاب خواهد بود.

 • زیرو کلاینت ها در شبکه های بی سیم و سیمی قابل استفاده است. پردازش گرافیکی آن ها فوق العاده بوده و بروزرسانی آنها بسیار ساده است.
 • این دستگاه ها امروزه جایگزین کیس ها در شبکه های کامپیوتری شده است.
 • زیروکلاینت ها معمولا فاقد سیستم عامل ، حافظه داخلی ، رم  و پردازنده (بسته به مدل) می باشند.
 • اما برخی زیروکلاینت ها دارای رم ، پردازنده و حتی حافظه داخلی با حجم کوچکی می باشند.
 • زیروکلاینت ها بسته به مدل با استفاده از پروتکل های اتصال زیر به سرور متصل شده و از تمامی امکانات سخت افزاری و نرم افزاری سرور استفاده می نمایند.
 • citrix ICA-HDX
  Microsoft RDP
  Microsoft Remote FX (RFX)
  VMWare
  PCOIP و …
 • زیروکلاینت ها نیز همانند کامپیوتر ها از لحاظ قدرت ، شکل ظاهری ، پورت های ورودی خروجی و اندازه متفاوت هستند.
 • دستگاه های جانبی مانند کیبورد و ماوس و مانیتور از طریق پورت ها ( USB، PS/2،VGA،HDMI بسته به مدل ) به زیروکلاینت متصل می شوند.

زیرو کلاینت را با نام های : اکسس ترمینال – ترمینال – زیرو پی سی نیز میشناسند

زیرو کلاینت صرفا یک درگاه است برای اتصال به یک سرویس دهنده ی مرکزی (سرویس دهنده ی مرکزی با توجه به تعداد کاربران و نوع کاربری میتواند یک کامپیوتر شخصی (دسکتاپ پی سی) و یا یک سرور باشد (فیزیکی یا مجازی)).

در زیروکلاینت هیچگونه سخت افزاری که در استفاده ی کاربر از سخت افزار و نرم افزارهای سرویس دهنده ی مرکزی دخیل باشد وجود ندارد.
یک زیرو کلاینت به طور متوسط بین ۳ الی ۵ وات انرژی الکتریکی استفاده میکند.

به بیان ساده تر :

برای مراکزی که بیش از ۲ رایانه دارند این محصول (زیرو کلاینت) به جای کِیس کاربران استفاده میشود(در واقع برای کل مجموعه به یک رایانه نیاز است و برای کاربران به جای تهیه ی رایانه صرفا یک زیرو کلاینت به آنها میدهیم و آنها همانند یک دستگاه رایانه بصورت مستقل از آن استفاده میکنند) و مزایای بسیاری دارد که بارز ترین آنها صرفه جویی اقتصادی است. که در ذیل برای درک بهتر اینکه زیرو کلاینت چیست به معرفی برخی از مزایای زیرو کلاینت ها میپردازیم:

انواع زیروکلاینت

با توجه به نیاز های متفاوت مجموعه ها دستگاه زیرو کلاینت از جمله محصولاتی می باشند که مناسب کاربری تمامی حوزه ها ائم از آموزشی، تجاری ،اداری و حرفه ای میباشد و در اندازه های اینترپرایز ، بزرگ ، متوسط و کوچک تولید شده است،لذا ما شاهد مدل های  متفاوت زیرو کلاینت ها در بازار و مطابق هر نوع نیازی هستیم

زیرو کلاینت های معمولی
زیروکلاینت های ALL IN ONE
زیروکلاینت های TERADICI
این نوع از زیروکلاینت ها به دلیل داشتن پردازنده teradici گران ترین زیروکلاینت های می باشند . زیروکلاینت های Teradici از پروتکل  PCOIP به صورت سخت افزاری پشتیبانی می کنند. و معمولا مناسب افرادی می باشد  که کاربری گرافیکی سنگین دارند .

تفاوت زیرو کلاینت‌ها با یکدیگر در چیست؟

زیرو کلاینتها بسته به نوع ارتباطی که با کامپیوتر مرکزی برقرار می‌کنند و نحوهٔ عملکردشان در چند خانوادهٔ متفاوت قرار می‌گیرند: انواع زیرو کلاینت

زیرو کلاینت‌های RDP: این زیرو کلاینت‌ها برای ارتباطشان با رایانهٔ مرکزی از استاندارد مایکروسافتی اتصال از راه ادور به نام RDP استفاده می‌کنند، و می‌توانند همگی به یک سیستم عامل یا چند سیستم عامل متصل شوند.

زیرو کلاینت‌های VDI: این زیرو کلاینت‌ها حتماً به سرور و بستر سرور مجازی نیاز دارند و با استفاده از پروتکل‌های PCoIP , ICA , HDX به سرور مجازی متصل می‌شوند (بستر مجازی سیتریکس یا وی ام ور) و از این طریق می‌توانند میز کار مجازی کاربر (Virtual Desktop) یا برنامه‌های مخصوص هر کاربر را برای وی ارائه دهند.

زیرو کلاینت‌های DDP: این استاندارد که جدیدترین استاندارد در حوزهٔ مجازی سازی دسکتاپ می‌باشد، متعلق به کمپانی وی کلود پوینت است و به اینصورت است که می‌توان به یک کاربر یا یک مجموعه از کاربران یک سیستم عامل اختصاص داد، با حداقل منابع سخت‌افزاری مورد نیاز (میتوان یک رایانهٔ رومیزی را در اختیار بیش از ۳۰ کاربر قرار داد) و همین‌طور کمترین میزان مصرفف پنای باند شبکه.

(تفاوتهای بسیاری با استاندارد RDP دارد که به تفصیل در ادامه شرح داده خواهد شد)

زیرو کلاینت‌های رسیوری: این خانواده از زیرو کلاینت‌ها که خانوادهٔ پر جمعیتی هم هستند از نظر تنوع برند و امکانات به این صورت عمل می‌کنند که دستگاه زیرو کلاینت صرفاً یکسری امکانات خاص را در اختیار کاربر قرار می‌دهد به عنوان مثال: فقط یک مرورگر اینترنت در ختیار کاربر قرار می‌دهد – یا: بر روی رایانهٔ مرکزی یک نرم‌افزاری نصب می‌شود که آن نرم‌افزار صرفاً تعدادیی برنامه را در اختیار هر کاربر قرار می‌دهد.

هماگونه که رایانه‌های با یکدیگر از نظر قدرت و ظرفیت و اندازه و شکل ظاهری متفاوت هستند، همین تفاوت‌ها در تین کلاینت‌ها نیز می‌باشد.

علت محبوبیت زیروکلاینت

امروزه بزرگ ترین سازمان ها ، مدارس، دانشگاه ها و آموزشگاه ها،وحتی بانک ها و بیمه ها در حال بروزرسانی و جایگزینی سیستم های قدیمی شان با زیروکلاینت و تین کلاینت هستند .

مهمترین دلیل این است که شما به جای خرید کیس جداگانه برای هرکاربر و پرداخت هزینه زیاد تجهیز ، نصب و پشتیبانی هر سیستم، تنها یک کیس و تعدادی زیروکلاینت ارزان قیمت خریداری میکنید.

هر کاربر با استفاده از زیرو کلاینت خود، میتواند از تمامی (ویا بخشی) از منابع اطلاعاتی و حتی بروز رسانی ها و آنتی ویروس های  موجود در کیس مرکزی استفاده کند.

سرور مورد نیاز زیرو کلاینت

به دلیل تکنولوژی و پروتکل های زیروکلاینت ها، تنها با داشتن یک کیس معمولی، قادر به استفاده ساده تا حرفه ای (کار با فوتوشاپ، افتر افکت ، تری دی مکس و…) خواهید بود.

مصرف انرژی زیرو کلاینت

مصرف برق شما بجای ۳۰۰ وات به ازای هر رایانه به ۵ وات کاهش پیدا میکند.

عمر مفید زیرو کلاینت

 • عمر مفید میانگین کامپیوتر های قدیمی حدودا ۵ سال است.
 • در حالی که در زیروکلاینت ها این میزان به بالای ۱۰ سال افزایش پیدا میکند.

پشتیبانی زیرو کلاینت

 • در روش Zero Client ، عملیات زمانبر و دشوار مانند: نصب نرم افزار های مورد نیاز ، بروز رسانی ها ، پیشتیبانی ها و… تنها یک بار روی کیس اصلی انجام میشود.
  زیرو کلاینت ها در واقع نیازی به پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری ندارند.
 • پس ما برای مدیریت کاربران و مجموعه تنها نیاز به یک ادمین شبکه داریم.
 • این مدیر شبکه لزوما یک فرد متخصص نیست و میتواند هر فردی با اطلاعات معمولی هم باشد.

امنیت زیروکلاینت ها

نکته جالب دیگر در استفاده از زیرو کلاینت ها ،امنیت بالای اطلاعات و دیتا در این سیستم هاست. شما با استفاده از Zero Client، میتوانید میزان دسترسی متفاوتی به هر یک از کاربران خود بدهید.

مدیریت کاربران زیرو کلاینت

 • علاوه بر امنیت بالای اطلاعات ،شاید این نکته هم برای مدیران بسیار دلچسب باشد که شما در هر لحظه قابلیت بازدید و حتی گرفتن گزارش کار سیستم هر یک از کاربران خود را داشته باشند.
 • میتوانید هر زمان با یا بدون اطلاع کاربران، سیستم آنها را مشاهده کنید.
 • ویا اگر قصد آموزش و نمایش ویدئویی برای کابران خود دارید، آن ویدئو را بطور همزمان برای همه کاربران نمایش قرار دهید.
 • Broadcasting
 • در این مقاله سعی بر این بود تا شما را با تکنولوژی Zero Client آشنا کنیم .
 • در ادامه  ما به طور دقیق صرفه ی اقتصادی استفاده از این سیستم ها را بررسی میکنیم.

مزایای زیرو کلاینت نسبت به رایانه

 1. دستگاه زیرو کلاینت شما به هیچ وجه آلوده به ویروس نمیشود. پس شما هیچوقت نگران مشکلات اجرایی در دستگاه خود نخواهید بود.
 2. سیستم زیرو کلاینت کاربران شما نیاز به پشتیبانی نرم افزاری ندارد. در واقع دیگر نیازی به صرف هزینه و زمان زیاد برای پشتیبانی و نیروی فنی جهت رفع مشکلات سیستم ها نیست.
 3. همانطور که در بالا اشاره کردیم مصرف برق برای هر یک کیس کامپیوتر در حدود ۲۰۰-۳۰۰ وات میباشد. این میزان درزیرو کلاینت ها تنها ۵ وات است.  که شاخص مهمی برای صرفه اقتصادی شما در طولانی مدت محسوب میشود.
 4. عمر دستگاه های زیرو کلاینت بین ۱۰تا ۱۲ سال است. در حالی که کیس های کامپیوتر موجود در شرکت ها و مدارس بایستی هر ۴ الی ۵ سال تعویض نمایید. ( که البته در این بین نیز نیاز به تعمیرات متعدد دارند!)
 5. یکی از بهترین قابلیت های زیرو کلاینت ها که برای مدیران بسیار جالب توجه است،  مدیریت منحصر به فرد و بسیار ساده و راحت کاربران زیرو کلاینت ها است.
 6. بروز رسانی، نصب آنتی ویروس و سیستم عامل برای کاربران تنها یکبار انجام خواهد شد. نه به تعداد کاربران شبکه !
 7. در خرید اولیه زیروکلاینت ها ،با مقایسه جزئی و دقیق آخرین قیمت ها، صرفه  اقتصادی ۴۰ درصدی را مشاهده خواهید کرد.
 8. حاصل استفاده یک دوره ۶ ساله از تکنولوژی زیروکلاینت ها ، صرفه اقتصادی ۶۰ درصدی خواهد بود.
 9. فضای اشغالی بسیار کم یکی از مزیت های دیگر این دستگاه ها ، خصوصا درمکان های محدود مانند سایت های کامپیوتری و کلاس ها میباشد.
 10. قابلیت استفاده از سیستم عامل های مختلف برای هر کاربر زیروکلاینت.
 11. این تکنولوژی مشکل حرارتی و صوتی کیس ها را به هیچ عنوان ندارد.
 12. اضافه کردن کاربران جدید تنها در چند دقیقه قابل انجام است.
 13. نرخ خرابی این دستگاه ،با میزان ۱.۵ درصد در سال! این دستگاه را جز پایدار ترین دستگاه ها کرده است.
 14. امنیت اطلاعاتی که امروزه از مهم ترین مسائل هر سازمانی به حساب می آید ،در این دستگاه بطور ۱۰۰ درصد اعمال شده است.
 15. میزان پهنای باند مورد نیاز این دستگاه نسبت به رایانه بسیار کمتر است.در حالی که سرعت تبادل اطلاعات بین کاربران بسیار بالاست.
 16. و در آخر باید گفت زیرو کلاینت مانند رایانه مستهلک و ضعیف نمیشود. زیرا تمامی سخت افزار و نرم افزار خود را از سرور میگیرد.

انواع برند های زیروکلاینت

امروزه شرکت های زیادی به ساخت این دستگاه روی آورده اند برخی از این مارک ها عبارتند از

Ncomputing
HP
Wyse
Atrust
Centerm و …

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در ضمینه خدمات مجازی سازی و اطلاع از هزینه های پیاده سازی، خرید لایسنس سیتریکس و ریموت دسکتاپ میتوانید به صفحه مجازی سازی Virtualization مراجعه کنید و یا با شماره  91010204 – 021 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *