خرداد, 1398 بدون نظر VOIP, آموزش

مقدمه :

در این مقاله در نظر داریم اطلاعات کاربردی را در رابطه با سیپ ترانک مخابرات در اختیار شما قرار دهیم. یکی از عبارت هایی که تقریبا از 2 سال گذشته بیشتر به صورت عام شنیده می شود و فعالین در حوزه ی مخابرات و ارتباطات با آن به خوبی آشنا هستند، ترانک سیپ یا همان SIP Trunk می باشد. به همین دلیل برای آن دسته از عزیزانی که هنوز این عبارت برایشان مبهم بوده و اینکه واقعا سیپ ترانک چیست را می خواهیم در این مقاله شرح دهیم. در ابتدا به این میپردازیم که واژه های SIP و Trunk از کجا آمده و دارای چه معانی هستند.

سیپ یا SIP چیست؟

سیپ (SIP) مخفف Session Initiation Protocol بوده و به طور ساده یک پروتکل جهت برقراری مکالمه بر روی بستر شبکه می باشد. سیپ مهم ترین پروتکل برای انتقال صدا بر روی بستر شبکه یا همان VoIP بوده که وظیفه ی برقراری یک مکالمه ی تلفنی و مدیریت آن را بر عهده دارد.

پس با این تعریف می توان گفت که اگر قصد داریم تا مکالمات تلفنی را با استفاده از شبکه ی IP، برقرار کنیم به پروتکل SIP نیاز داریم.

 

ترانک (Trunk) چیست؟

ترانک بیشتر از اینکه یک موجودیت فیزیکی باشد، یک مفهموم است. به عبارت بهتر ترانک به ارتباطی گفته می شود که تعداد بیشتر از یک مکالمه از طریق آن ارتباط برقرار می شود. این اصطلاح برای کسانی که با سانترال های سنتی سر و کار داشته اند، آشناست؛ ترانک دیجیتال و …

حال که با مفاهیم سیپ و ترانک به صورت مجزا آشنا شدیم، می توانیم حدس بزنیم که SIP Trunk به ارتباطی گفته می شود که از طریق بستر شبکه و با استفاده از پروتکل SIP، امکان برقراری مکالمات را فراهم می کند.

باید توجه داشته باشید که سیپ ترانک دو طرف دارد:

یک سمت مرکز تلفن ویپ یا همان سانترال تحت شبکه بوده و یک طرف دیگر می تواند سرویس دهنده ی ترانک سیپ، یا یک سانترال ویپ و یا یک گیت وی باشد.

همانطور که در مقاله های قبل گفته شد در کل سیپ ترانک یک روشی است که سیستم تلفنی های تجاری میتوانند از خطوط اینترنتی بجای خطوط تلفنی قدیمی (E1 و آنالوگ) برای ارتباطات خود استفاده کنند که مزایای بیشتری نسبت به خطوط تلفنی قدیمی دارند که قبلا در مورد آن توضیح داده شده است.

در کشور ما برخی از شرکت های سرویس دهنده اینترنت این قابلیت رو دارند که از این طریق خطوطی را بر بستر اینترنت در اختیار کاربران که اکثرا شرکت های تجاری هستند قرار دهند، یکی از این شرکت ها ، شرکت مخابرات ایران میباشد که میخواهیم در ادامه اطلاعاتی را در ارتباط با نوع و شرایط ارائه این سرویس در اختیار شما قرار دهیم.

سیپ ترانک مخابرات

سیپ ترانک مخابرات لینک انتقال صوت بر بستر دیتا با استفاده از پروتکل sip می‌باشد. در نسل جدید شبکه‌های مخابراتی (NGN) که کلیه ارتباطات بر مبنای IP می‌باشد، جهت ارتباط بین مراکز تلفنی و همچنین ارتباط مراکز تلفن خصوصی ( PBX) از ترانک‌های بسته‌ای (PACKET TRUNK) استفاده می‌شود که نوعی از آن SIP TRUNK می‌باشد و جایگزین ارتباطات PRA و E۱ در شبکه‌های TDM است. برای برقراری ارتباط با این سرویس لازم است متقاضی به SIP-T-VPN شرکت مخابرات استان تهران متصل گردد. مشترکینی که می‌خواهند از سرویس‌های متنوع (VOIP) برخوردار شوند می‌توانند از این سرویس بهره بگیرند.
در این سرویس امکان تعریف سر شماره های 5 رقمی معتبر در شبکه مخابراتی بصورت یکطرفه و یا دو طرفه یا تعداد کانال های حداقل 30 و بیش از آن (با مضارب 30) وجود دارد.
مشترک این سرویس می‌تواند با راه اندازی سرور SIP و با استفاده از سرشماره اختصاص داده شده از طرف مخابرات برای مکالمات خود با تعداد کانال درخواستی بر مبنای IP-PBX (سانترال های مبتنی بر پروتکل IP ) سرویس VOIP راه اندازی نماید که در کل دارای مزیت های از قبیل  :

_ امکان واگذاری تعداد کانال های درخواستی با نامبرینگ مورد نظر متقاضی به طور مثال: تعداد ۱۰، ۲۰، ۱۵۰ و یا ۱۰۰۰ کانال
_ عدم وجود محدودیت جغرافیایی برای این سرویس
_ انعطاف پذیری در راه اندازی سرویس سمت مشترک با توجه قابلیت های سیستم عامل و نرم افزار و کاهش هزینه تجهیزات
_ امکان راه اندازی با مودم G.SHDSL.bis که باعث می‌شود با یک مودم چندین کانال متناظر راه اندازی گردد و با افزایش کانال نیازی تهیه مودم مجزا نمی‌باشد.

نحوه استفاده:

برای استفاده از SIP PHONE به یکی از روش های زیر می توان عمل کرد :
۱- SIP CLIENT : یک client (که به آن User Agent Client نیز گفته می شود) یک برنامه کاربردی است که درخواست sip را می فرستد. این نرم افزار می تواند بر روی اسمارت فون ها نیز نصب شود.
۲- SOFT PHONE : Soft phone ها( PC هایی هستند که اپلیکیشن Soft Phone را نصب کرده اند) یاCisco SIP IP phone ها که می توانند درخواست SIP را آغاز کنند و به آن پاسخ دهند.
۳- SIP PHONE سخت افزاری : این تلفن ظاهر و کاربرد مشابه تلفن معمولی دارد با این تفاوت که به صورت مستقیم به شبکه دیتا متصل می شود. این تلفن ها یک هاب کوچک دارند که از طریق آن می توانند اتصال شبکه را با کامپیوتر به اشتراک به گذارند.

درمقاله های بعد در مورد شرایط استفاده و بهره برداری از این نوع سرویس برای شما توضیحات بیشتری داده میشود.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر و راه اندازی سیپ ترانک مخابرات میتوانید به صفحه راه اندازی سیپ ترانک  و یا با شماره تلفن 91010204-021 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *