فروردین, 1398 بدون نظر آموزش, میکروتیک

محدودیت سرعت برای کاربران در میکروتیک با استفاده از Simple Queue

از ویژگی Queue میتوان برای مدیریت پهنای باند و محدود کردن سرعت دسترسی کاربران در میکروتیک استفاده کرد. Queue ها به دو صورت ساده ( Simple Queues ) و درختی (Queue Tree ) قابل پیاده سازی می باشند. توجه داشته باشید که با استفاده از Queue ها فقط می توان سرعت آپلود و دانلود کاربران را محدود کرد و در صورتی که بخواهید بر روی حجم کاربران محدودیت اعمال نمایید لازم است از user manager استفاده کنید.

باید به این نکته توجه داشت که  بهتر است Simple Queues را برروی تک IP آدرس ها تعریف کنیم زیرا Simple Queues در جهت محدود کردن سرعت دسترسی کاربران به صورت گروهی و بر روی یک رنج از IP های شبکه، به صورت صحیح عمل نمی کند و در این حالت اگر یکی از کاربران از حداکثر سرعت آپلود و دانلود تعریف شده استفاده کند، کل پهنای باند شبکه را مصرف کرده و اتصال سایر کاربران را با مشکل مواجه می کند.

نکته: برای کنترل سرعت دسترسی کاربران به صورت گروهی و تعریف محدودیت های دسترسی متفاوت، لازم است از Queue Tree استفاده کنید.

بعد از دانستن آدرس IP کامپیوتر کلاینت، یک Simple Queues تنظیم می کنیم. برای این منظور از منوی Feature های میکروتیک، Queues را انتخاب می کنیم.

پنجره Queues List (مطابق تصویر) نمایش داده می شود. تب Simple Queues را انتخاب کنید و بر روی مشخصه  ” + ” کلیک نمایید.

پنجره new simple queue مانند شکل زیر نمایش داده می شود.

توضیح هریک از فیلدهای شماره گذاری شده به ترتیب زیر است :

شماره 1-  نام کامپیوتر کلاینتی که می خواهید پهنای باندش را محدود کنید. مشخص کردن این نام برای ساده تر شدن مدیریت کاربران است .

شماره 2- آدرس IP  کامپیوتر کلاینت مورد نظر را مشخص کنید.

شماره 3- در قسمت Target Upload حداکثر میزان مجاز آپلود و در قسمت Target Download، حداکثر میزان مجاز دانلود را مشخص کنید. می توانید از مقادیر پیش فرض موجود در لیست استفاده کنید و یا مقداری که در نظر گرفته اید وارد نمایید.

بعد از تکمیل فیلدهای توضیح داده شده برروی کلید OK کلیک نمایید. Queue تعریف شده در پنجره queues list نمایش داده می شود. به طریق مشابه می توانید پهنای باند سایر کلاینتها را نیز با ایجاد Queue و تعریف مشخصات گفته شده، محدود کنید.

توجه داشته باشید که تعیین میزان آپلود یا دانلود، بستگی به میزان پهنای باندی دارد که از ISP دریافت کرده اید. در صورتی که سرعت dedicate داشته باشید مطمئنا تقسیم آن راحت خواهد بود.

شما برای مدیریت پهنای باند و محدود کردن سرعت دسترسی کاربران خود از چه روشی استفاده کرده اید؟

اگر شما نیز تجربه ی استفاده از این روش را در سازمان خود داشته اید نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *