فروردین, 1398 بدون نظر آموزش, میکروتیک

نحوه راه اندازی PPPOE سرور بر روی میکروتیک

مقدمه: میخواهیم در این مقاله نحوه راه اندازی یک PPPOE سرور را برروی روتربردهای میکروتیک آموزش دهیم و در آخر یک کاربر را از طریق کانکشن PPPOE کلاینت به این سرور وصل کنیم.

PPPOE مختصر شده عبارت Point to Point Protocol over Ethernet و یکی از پروتکل های شبکه می باشد که امکان تبادل داده بین دو شبکه یا دو Point (نقطه) را برقرار می کند. این پروتکل برروی لایه Network Access که به لایه Data Link نیز معروف می باشد، کارکرده و از پروتکل های لایه شبکه که شامل IPv4 و IPv6 می باشد، نیز پشتیبانی می کند. استاندارد عملکرد پروتکل PPPOE، توسط IETF و در سال 1999  منتشر شد.

PPPOE پروتکلی است که به صورت گسترده توسط ISP ها مورد استفاده قرار می گیرد و جهت ارائه سرویس های اینترنتی پر سرعت (Digital Subscriber Line (DSL که معروفترین آنها ADSL می باشد، به کار می رود. دلایل استفاده از PPPOE، حداقل وابستگی های ممکن برای برقراری یک کانکش است، که نیاز به ست کردن آدرس IP و یا اطلاعات کاربر در خصوص آدرسهای IP و تنظیم آن را دارا نمی باشد.

PPPOE، از روشهای استاندارد Encryption (رمز نگاری)، Authentication (احراز هویت) و Compression (فشرده سازی) که توسط PPP تعیین شده است استفاده می کند. (Point To Point Protocol (PPP نیز پروتکلی مشابه با  PPPOE می باشد. طراحی هر دو پروتکل مشابه بوده اما از یک تفاوت اصلی برخوردار می باشند، PPPOE در فریم های اترنت Encapsulate شده است.

PPPOE به عنوان یک کانکشن point to point بین دو پورت اترنت پیکربندی می شود. پروتکل PPPOE به عنوان یک پروتکل Tunneling، نقش موثری را برای نقل و انتقال بسته های IP برروی لایه شبکه بر عهده دارد. IP برروی یک کانکشن PPP قرار گرفته و از کانکشن PPP به عنوان یک کانکشن مجازی Dial up، بین نقاط شبکه استفاده می کند.

از دیدگاه کاربر، یک Session PPPOE، با استفاده از یک نرم افزار اتصال دهنده که برروی سیستم کلاینت یا روتر قرار دارد، آغاز می شود. برقراری یک PPPoE session پروسه شناسایی و احراز هویت آدرسهای (Media Access Control (MAC دستگاههایی که ریموت می زنند را درگیر می کند. این فرایند تحت عنوان PPPoE Discovery نیز شناخته می شود.

آموزش راه اندازی PPPOE Server برروی میکروتیک

برای انجام تنظیمات PPPOE Server، برروی یکی از تجهیزات میکروتیک قسمت PPP را انتخاب کرده و وارد تب PPPOE Servers شوید.

برروی مشخصه + کلیک کنید پنجره New PPPOE Service نمایش داده می شود. تنظیمات مربوط به PPPOE Server را مشخص می کنیم.

مراحل تنظیمات PPPOE Server:

1.در قسمت Service Name، یک نام دلخواه وارد می کنیم
2.در قسمت Interface، یکی از اینترفیس های فعال را که می خواهیم کانکشن PPPOE کلاینتها با استفاده از آدرس IP آن برقرار شود انتخاب می کنیم.
3.در قسمت Default Profile لازم است یک پروفایل برای کلاینتهای PPPOE مشخص کنیم که بعد از برقراری کانکشن PPPOE، تنطیمات وارد شده در این پروفایل، برروی کلاینت ها اعمال شود. به صورت پیش فرض یک پروفایل Default موجود می باشد. برای تعریف پروفایل، وارد تب Profiles می شویم.

نحوه تنظیم Profile برروی میکروتیک

در پنجره PPP، تب Profiles را انتخاب کنید. دو پروفایل پیش فرض به نام Default و Default Encryption موجود می باشد. می توانید مشخصات این پروفایل ها را ویرایش کنید یا یک پروفایل جدید تعریف کنید. در اینجا با کلیک برروی مشخصه + یک پروفایل جدید تعریف می کنیم.

یگ پروفایل طبق مراحل زیر ایجاد می کنیم:

در قسمت Name، یک نام برای این پروفایل وارد می کنیم.
در قسمت Local Address، آدرس IP اینترفیسی که در مرحله قبل مشخص کرده بودیم، وارد می کنیم.
در قسمت Remote Address، آدرسی را مشخص می کنیم که بعد از برقراری کانکشن PPPOE به کلاینت ها اختصاص داده می شود. برای اختصاص IP به بیش از یک کلاینت، به یک Pool نیاز داریم که IP کلاینت ها از طریق این Pool به آنها تخصیص داده شود.
نکته:در صورتی که از اکانتینگ استفاده می کنید، به جای تعریف Pool برروی میکروتیک، این Pool را در اکانتینگ تعریف می کنیم.

تا این مرحله تنظیمات انجام شده را تأیید می کنیم و بعد از تعریف Pool مجددا برروی این پروفایل، Pool تعریف شده را در قسمت Remote Address انتخاب می کنیم.

برای تعریف Pool، از مسیر IP، گزینه Pool را انتخاب می کنیم.

یک نام برای این Pool مشخص می کنیم و در قسمت Address، رنج آدرسهایی که می خواهیم که به کلاینت های PPPOE نسبت داده شود وارد می کنیم. رنج آدرس 172.16.20.1 تا 172.16.20.254 را وارد می کنیم.

این Pool را به پروفایل نسبت می دهیم.

برروی تنطیمات PPPOE Server نیز در قسمت Default Profile این پروفایل را انتخاب می کنیم.

کلاینت ها برای برقراری کانکشن PPPOE، به نام کاربری و رمز عبور نیاز دارند. اگر از سرویس اکانتینگ استفاده می کنید، Username و Password کاربران را نیز مانند Pool برروی اکانتینگ تعریف می کنیم. در غیر این صورت برای تعریف نام کاربری و رمز عبور، در پنجره PPP وارد تب Secrets می شویم.

با کلیک برروی مشخصه +، یک نام کاربری و رمز عبور تعریف می کنیم و Profile این کاربر را نیز همان پروفایلی که برای کلاینت های PPPOE تعریف کرده بودیم مشخص می کنیم.

نحوه تنظیم کانکشن PPPOE برروی کلاینت ها

برروی سیستم کلاینت از مسیر Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center، گزینه Set up a new connection or network را انتخاب می کنیم. در پنجره نمایش داده شده، گزینه Connect to the Internet را انتخاب می کنیم.

سپس گزینه (Broadband (PPPOE را انتخاب می کنیم.

نام کاربری و رمز عبور را وارد می کنیم.

همانطور که مشاهده می کنید کانکشن PPPOE برقرار شده و در حالت Connected می باشد.

در تب Active Connections نیز می توانید این کانکشن را مشاهده کنید.

بدین ترتیب کاربر به صورت PPPOE یک تانل به روتر میکروتیک زده است و می تواند از سرویس های آن استفاده کند.

شرکت پرشین مشاور در نظر دارد در بخش آموزش، کلیه دوره های میکروتیک را با اساتید مجرب و لابراتوار آموزش دهد و شما می توانید برای یادگیری مباحث بیشتر در این دوره ها شرکت کنید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *