مرداد, 1398 بدون نظر VOIP, آموزش

مقدمه :

اگر قصد راه اندازی سیستم ویپ در سازمان خود را داشته و به دنبال کاهش حداکثری هزینه های آن هستید، پیشنهاد ما به شما راه اندازی مرکز تماس سیسکو است. برای نصب و راه اندازی ویپ سیسکوباید اول سخت افزار مورد نیاز آن را تهیه کنید که این کار هزینه بالایی را به شما تحمیل می کند. این در حالی است که با استفاده از ویپ Cisco دیگر نیازی به خرید سخت افزار نخواهید داشت. در واقع این سیستم تنها به لایسنس ویژه سیسکو نیاز دارد که به راحتی قابل تهیه است.

بسیاری از روترهای سیسکو قابلیت ویپ را نیز دارند و می توان از آنها به عنوان مرکز تلفن در سازمان استفاده کرد. به این ترتیب، می توانید با تلفن های سانترال قدیمی خود خداحافظی کنید. در ادامه مطلب، شما همراهان عزیز با با نکاتی در خصوص راه اندازی ویپ سیسکو و روش های آن آشنا خواهیم کرد. این نکات به شما کمک می کنند که سیستم ویپ را به درستی راه اندازی کرده و شاهد صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های سازمانی خود باشید.

ویپ سیسکو چیست؟

پیش از پرداختن به نکات مربوط به نصب و راه اندازی ویپ سیسکو ، بد نیست کمی با ماهیت این سیستم آشنا شوید. Cisco unified communication ، به مجموع نرم افزار های ارتباطی و سخت افزار های سیسکو گفته می شود که امکان برقراری انواع ارتباطات Voice – Video – Data را بر روی بستر شبکه های مبتنی بر سیسکو فراهم می کنند.

سیسکو دارای دو مرکز تماس یا CallManager دارد که تحت عناوین CME و CUCM شناخته می شوند.

Cisco Call Manager: شرکت سیسکو از پیشگامان ارایه سیستم های VoIP و Video Conference در دنیا می باشد.کیفیت برتر اولین مشخصه محصولات سیسکو می باشد و آن را به انتخاب اول سازمان ها شرکت های بزرگ دنیا بدل نموده است.

Cisco CME: این سیستم راه کار سخت افزاری مرکز تلفن تحت شبکه شرکت معظم سیسکو می باشد. در این سیستم روتر مناسب را تعداد داخلی و خطوط PSTN انتخاب می شود. سپس با انجام تنظیمات مربوطه IP-PBX در اختیار کاربر قرار می گیرد.

Cisco CUCM: این سیستم مدل Enterprise و نرم افزاری مراکز تلفن سیسکو می باشد که نیاز به نصب بر روی سرور های مورد تایید سیسکو دارد. این مراکز برای ارایه سرویس ها و اتصال داخلی ها به لایسنس نیاز دارد و برای هر نوع سرویس یا گوشی تعدادی لایسنس مصرف می کند.

تجهیزات نصب و راه اندازی ویپ سیسکو

نصب و راه اندازی ویپ سیسکو مستلزم استفاده از تجهیزات ویژه ای است که شامل برخی سخت افزارها و برنامه های نرم افزاری می گردند. اولین ابزار لازم برای این منظور، دستگاه تلفن است. انواع مختلفی گوشی تلفن تحت شبکه وجود دارد که در راه اندازی voip مورد استفاده قرار می گیرند.  IP Phone، تلفن های آنالوگ، تلفن رومیزی، تلفن USB و تلفن مجازی یا اینترنتی، انواع تلفن های ویپ هستند که بر اساس نوع و میزان کاربری انتخاب می شوند.

Gateway یکی دیگر از تجهیزات راه اندازی voip سیسکو است که به منظور برقراری ارتباط بین شبکه Voip سیسکو و شبکه تلفنی آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی به کنفرانس تلفنی نیاز داشته باشید، باید از ابزاری تحت عنوان MCU استفاده کنید. این ابزار، برقراری ارتباطات چند طرفه را برای کاربران فراهم می کند. Application Server ، Gatekeeper و Call Agent، از دیگر تجهیزات راه اندازی ویپ Cisco به شمار می روند.

آموزش راه اندازی ویپ سیسکو

اگر به هر دلیلی، امکان استفاده از روتر واقعی برای شما فراهم نیست، می توانید برای نصب راه اندازی ویپ سیسکو از شبیه ساز GNS3 و یا حتی Packet Tracer استفاده کنید.  مراحل کار با این شبیه ساز عبارتند از:

 1. پس از ورود به GNS3 و اضافه کردن یک روتر، نیاز به یک ابر (Cloud) جهت اتصال GNS3 به PC خود دارید.
 2. پس از اضافه کردن فضای ابری و راست کلیک کردن روی آن، گزینه Configure را انتخاب کنید.
 3. حالا ضمن کلیک کردن روی Cloud1 ، کارت شبکه را انتخاب و Add کنید.
 4. پس از فشردن کلید ok ، نوبت به تنظیمات روتر می رسد.
 5. 5. برای تنظیمات روتر در ادامه مراحل راه اندازی ویپ سیسکو ، می توانید به دو روش Command Line و را گرافیکی اقدام کنید. هم به صورت گرافیکی انجام داد.
 6. وارد کنسول CLI روتر شده و CME را به صورت Manual تنظیم کنید.
 7. سپس وارد Global mode شده و تنظیمات اولیه مثل: تنظیم IP Address را انجام دهید.
 8. حالا دستور telephony-service setup را اجرا کنید.
 9. اگر تمایل دارید که سرویس DHCP Server روی روتر فعال شود، کلید Y را بزنید.
 10. در تکمیل فرایند نصب و راه اندازی ویپ سیسکو ، IP Address که به عنوان  Source، روتر سیسکو برای پاسخ به تلفن های IP استفاده میکند را تعیین کنید.
 1. سیگنالینگ IP Phone های سیسکو به صورت پیش فرض، پیش فرض پروتکل SCCP است، آن را تغییر نداده و Enter بزنید.
 2. حالا باید تعداد IP Phone هایی که میخواهید به این روتر متصل شده و در آن رجیستر شوند را مشخص کنید.
 3. اگر در این مرحله راه اندازی voip cisco کلید y را بزنید، قابلیت پشت خطی برای تلفن های شما فعال خواهد شد.
 4. زبان مورد نظر برای تلفن های IP را انتخاب کرده و کلید Enter را بزنید.
 5. در این مرحله، باید Call Progress Tone مورد نظرتان را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که شماره صفر که مربوط به آمریکا است، بیشترین سازگاری را با سیستم تلفنی ایران دارد.
 6. تعیین کنید که شماره داخلی هایی که می خواهید به تلفن ها اختصاص داده شود، از چه شماره ای آغاز شود.
 7. بقیه آیتم ها را با No پاسخ دهید تا Wizard به پایان برسد.
 8. پس از پایان تنظیمات CME ، می توانید IP Phone سیسکو را پس از اتصال به شبکه، در روتر رجیستر کنید.

 

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در ضمینه خدمات راه اندازی مرکز تلفن ویپ سیسکو و اطلاع از هزینه های پیاده سازی،  با شماره  91010204 – 021 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *