تیر, 1398 بدون نظر آموزش, مجازی سازی

مقدمه :

با یکی دیگر از مقالات آموزش مجازی سازی در خدمت شما عزیزان هستیم. مقاله ای که در ادامه مورد توجه شما قرار خواهد گرفت در رابطه با آشنایی با vCenter می باشد. دوستان عزیز وجود vCenter در مجازی سازی و شبکه آنقدر مهم وحیاتی می باشند که بسیاری از سرویس ها و خدمات مجازی سازی تنها و تنها فقط از بستر سرور vCenter ممکن و میسر می باشد پس در ادامه جهت آشنایی بهتر با مفهوم vCenter و کارکرد vCenter با ما باشید.

vCenter چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

مسلما افرادی که در رابطه با مجازی سازی مطالعه دارند حتما تا به حال اسم vCenter به گوششان خورده است یا شاید هم با این Application آشنایی کامل دارند، در ابتدا باید بگویم که vCenter یک Manager برای ماشین های مجازی می باشد، که به واسطه آن می توانید یک سری ویژگی ها را پیاده سازی نمایید، در اینجا برای کسانی که علاقه دارند تا بیشتر با ساختار vCenter آشنا شوند مقداری به توضیح vCenter و معماری آن می پردازیم.

این نرم افزار یک برنامه کلاینت تحت وب قابلیتی است که میتوان از آن برای مدیریت وی سنتر خود در همه دنیا استفاده کرد. نتها نکته ای که شاید قبلا نیز بدان اشاره کرده باشم این است که در Vcenter 6.5 فقط از طریق وب و با دو ابزار flash و HTML5 میتوان به آن متصل شد.

البته این نکته نیز قابل ذکر است که برخی از tab ها در html5 موجود نیست و برای دسترسی به آن باید فقط از طریق flash اقدام کرد. همچنین نکته بعد اینکه در Esxi 6.7 فقط Html5 قابل استفاده میباشد.

قابلیت بعدی که میتوان بدان اشاره کرد این است که Vcenter با مانیتور دقیق سخت افزار های تمام server ها میتواند ماشین های مجازی را در صورت استفاده بیش از اندازه از منابع در یک هاست، به هاست دیگری منتقل کند.

ویژگی بعد بعدی این است که میتوان کاربرانی با سطوح مختلف دسترسی تعیین کرد و کارایی متفاوتی برای هر یک تعریف کرد.
قابلیت دیگر vcenter این است که میتوانید برای پیدا کردن یک شی، جستجو کرده و سریعتر به آن دسترسی پیدا کنید و لازم نیست برای یافتن یک تب خاص وقت زیادی را صرف کنید.

آشنایی با نرم‌ افزار VMware Vsphere vcenter Server

VMware Vsphere Vcenter Server یا همان سرور vCenter نرم‌ افزاری می‌باشد که باید بر روی ویندوز سرور یا سرور لینوکس، پیاده‌سازی و نصب ‌گردد. در واقع سرور vCenter ، یک برنامه مدیریتی متمرکز است که امکان مدیریت سرورهای ESXi و ماشین‌های مجازی فعال بر روی آن را به شما می‌دهد. درحقیقت، این برنامه به شما امکان مدیریت چندین سرور ESXi را از طریق یک کنسول واحد ارائه می‌دهد. همچنین بسیاری از قابلیت‌ های شناخته‌ شده مجموعه vSphere از جمله vMotion ،SvMotion ،DRS ،VMware HA و Fault Tolerance جهت اجرا و کار کردن، نیازمند سرور vCenter می‌باشند.

همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌نمایید، سه عدد سرور فیزیکی وجود دارد که برروی هر کدام سه عدد سرور ESXi به همراه ماشین‌های مجازی نصب شده است، تحت مدیریت یک سرور vCenter قرار گرفته‌اند.

کارکرد سرور vCenter

سرور vCenter ، به‌عنوان یک ماشین‌ مجازی  برروی یکی از سرورهای فیزیکی (Host) نصب می‌شود و پس از انجام تنظیمات لازم به ‌عنوان یک پایگاه مرکزی جهت مدیریت، به تمامی سرورهای فیزیکی و ماشین‌های مجازی برروی آن‌ها معرفی می‌گردد. اجباری در نصب vCenter بر روی سرور فیزیکی نمی‌باشد.

 

تصویر بالا اجزای کلیدی یک vCenter Server را نمایش می دهد که شامل کنترل دسترسی کاربران، سرویسهای گسترده، سرویسهای مرکزی، و رابط های اتصال به منابع خارجی می باشند. بخش کنترل دسترسی کاربران به مدیر سیستم این امکان را می دهد تا سطوح دسترسی متفاوتی را امکانات vCenter Server برای کاربران متفاوت ایجاد و مدیریت کند. برای مثال ممکن است کلاسی از کاربران تعریف شوند که بتوانند تنظمیات سرورهای فیزیکی را در داخل دیتاسنتر انجام دهند و کلاسی دیگر فقط بتوانند منابع مجازی یک resource pool خاص را مدیریت کنند.

VMware vCenter Server

در سه نسخه Standard ، Essentials و Foundation ارائه می‌شود. نسخه Foundation این نرم‌افزار جهت شبکه‌ها و ادارات کوچکی طراحی شده است که حداکثر دارای ۳ عدد سرور ESXi می‌باشند. نسخه‌های Standard و Essentials سرور vCenter برای مراکزی با مقیاس بزرگ‌تر درنظر گرفته ‌شده است. اکثر نرم‌افزارهای مجموعه مجازی‌ساز vSphere، نیاز اساسی به سرور vCenter دارند و ارتباط این برنامه ها، مدیریت و زیر ساخت آن‌ها وابستگی شدیدی به این سرور دارند . سرور vCenter در دو نسخه لینوکس و ویندوز، قابل نصب می‌باشد.

نسخه لینوکس vCenter: به نسخه لینوکس، VMWre vCeneter Virtual Appliance یا VCSA گفته می‌شود که از لحاظ کارایی به مراتب بسیار بهتر از نسخه ویندوزی عمل می‌کند.

نسخه ویندوزی vCenter : به نسخه ویندوز، VMWare vCenter Server گفته می‌شود که برروی ویندوز سرور ۲۰۱۶،۲۰۱۲ و… نصب می‌گردد.

عضویت سرور vCenter در دامین کننترلر(DC)، اجباری نمی‌باشد اما هنگام نصب سرور vCeneter به شما یادآوری می‌کند که بهتر است آن را عضو دامین کنترلری که وجود دارد، کنید تا از امکانات آن استفاد نمایید. در نظر داشته باشید که در این کتاب منظور از اصطلاح Host، همان سرور فیزیکی می‌باشد. همان‌طور که در شکل زیر می‌بینید، مدیر شبکه توسط نرم‌افزار vSphere Client به سرور vCenter متصل شده است. سپس مدیر شبکه توسط سرور vCenter به راحتی به مدیریت دیتاسنتر خود که دارای ۳ عدد سرور فیزیکی، ۳ عدد سرور ESXi و ماشین‌های مجازی برروی آن‌ها است، پرداخته است.

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در ضمینه خدمات مجازی سازی و اطلاع از هزینه های پیاده سازی، خرید لایسنس سیتریکس و ریموت دسکتاپ میتوانید به صفحه مجازی سازی Virtualization مراجعه کنید و یا با شماره  91010204 – 021 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *